Hydralle 11 mitalia lyhyen radan mestaruusuinneista

Lyhyen radan Masters mestaruuksista taisteltiin Rajamäen uimahallissa 27.-29. maaliskuuta. Vihtiläisiä uimareita oli mukana viisi henkinen joukkue, jotka uivat yhteensä 13 henkilökohtaista starttia.

Kilpailut alkoivat perinteisesti perjantaina mix 4*50 sekauintiviestillä, sprintti 50 perhosella sekä pitkillä vapaauintimatkoilla. Seuran joukkueesta ensimmäisenä altaassa oli Meri Viljanen, joka otti osaa naisten 800 vapaauintiin ja ui omassa ikäluokassa 45-49v. kolmanneksi ajalla 11.18,76.

Lauantaina uitiin yhteensä 10 henkilökohtaista naisten ja miesten sarjan matkaa sekä neljä viesti starttia. Aamujaksossa altaassa oli seurastamme vain yksi edustaja Sami Kähkönen, joka ui 50ru aikaan 37,38 ja ylsi 2.sijalle 55-59v. ikäluokassa. Aamujakson päätyttyä uimareilla oli hetki aikaa tankata energiaa ennen kuin oli aika palata takaisin uima-altaalle seuraavaa kilpailujaksoa varten. Iltajaksossa nähtiin lähes koko seuran edustuskokoonpano, kun neljä uimaria viidestä oli uimassa.

Iltajakson ensimmäisenä lajina oli naisten 200 rintauintia, jossa Monica Paavilainen ui sarjassa 65-69v. ajan 5.03,90 ja sijoittui kolmanneksi. Miesten samaisella matkalla Sami ui 3.18,25 ja sijoittui jälleen toiseksi. Rintauintien jälkeen siirryttiin uimaan 400 vapaauintia ja altaaseen jälleen hyppäsi Monica, joka ui toiseksi ajalla 10.12,99. Monican jälkeen Meri pääse uimaan toisen matkansa ja hän kellotti ajaksi 5.30,48 (SB), parantaen kauden parasta aikaansa reilulla kahdeksalla sekunnilla. Tällä ajalla hän sijoittui toiseksi jääden voittajasta vain vajaan viiden sekunnin päähän. Nelisatasten jälkeen kisarupeaman pääsi aloittamaan myös Rami Laakso, joka ui sarjassa 55-59v. 100 sekauintia aikaan 1.25,18 (SB). Aika oikeutti viidenteen sijaan ja mitalista hän jäi vain 3,5 sekuntia. Seuraavaksi altaassa nähtiin jälleen Meri, joka ui 200 selkäuinnissa kultaa ajalla 2.58,03 (SB). Lauantain iltajakson viimeisenä henkilökohtaisena matkana uitiin 50 vapaauinnit, Rami otti tähän matkaan osaa ja ui omassa sarjassa sijalle 16 ajalla 32,07 (SB).

Viimeisenä kilpailupäivänä sunnuntaina seuran viides edustaja Kari Koivisto pääsi aloittamaan kilpailu-urakkansa. Kari otti osaa kolmeen henkilökohtaiseen matkaan 55-59v. sarjassa. Ensimmäisessä lajissa 200 sekauinnissa Kari ui kultaa ajalla 2.50,88 (SB), toisena lajina hänellä oli 200 vapaauintia, jossa hän sijoittui kolmanneksi ajalla 2.36,30 (PB), kyseinen aika on samalla hänen Masters uran paras. Hopea mitalista Kari jäi vain vaivaiset 0,5 sekuntia. Viimeisenä lajina Kari ui vielä 100 perhosta, jossa tuli myös kultaa ajalla 1.13,49 (SB). Kauden ennätys perhosella parani lähes kolme sekuntia.

Hydra oli seurapisteissä sijalla 38, kun kaikkiaan 71 seuraa pääsi pisteille. Kilpailuissa oli mukana kaikkiaan 543 urheilijaa, jotka uivat yhteensä 2133 starttia, joista henkilökohtaisia matkoja oli 1875 ja viestejä 258.